Co brudzi nasze ściany

fasady@admin Cyszczenie ścian

Algi to podstawowa przyczyna zabrudzeń ścian.

Czemu porastają nimi nasze elewacje?

Algi powstają przez zarodniki unoszące się w powietrzu i osadzające się na mokrych powierzchniach. Mocne odizolowanie tynku zewnętrznego w metodzie lekkiej-mokrej od ściany nośnej powoduje przy nocnym obniżeniu temperatur dodatkowe schłodzenie skroplin i zawilgocenie powierzchni ściany. To sprzyja rozwojowi alg. Również wystające elementy ścian jak gzymsy, osłony rolet są narażone na ich atak. Dodatkowo przyczyną mogą być błędy projektowe powodujące słaby odpływ wody deszczowej z powierzchni elewacji, powodujący jej dodatkowe zawilgocenie.

Na tropie alg

Nowy-1

Czemu algi porastają nasze ściany– termowizyjna fotografia elewacji przed i po termo-renowacji

Instytut Budowlany w Frauenhof zmierzył stopień tworzenia się rosy na elewacji testowej w funkcji zmiany temperatury tej elewacji. Wyniki wzbudziły na tyle nasze zainteresowanie, że postanowiliśmy podobne badania i testy wykonać na prawdziwych elewacjach w warunkach naturalnych. Zdjęcia powyżej, pokazują fotografie termowizyjne dwóch budynków w zabudowie szeregowej o różnym rodzaju elewacji. Zdjęcie po lewej stronie pokazuje fasadę po a prawe przed termo-renowacją. Elewacja z lewej strony już po 6 latach została zaatakowana przez algi i musiała być poddana czyszczeniu. Elewacja z prawej strony w tym samy okresie nie wykazywała oznak zaatakowania przez algi. Największym czynnikiem ryzyka dla powstania porostów mikroorganizmami pozostaje wilgoć. W przypadku ścian zewnętrznych szczególną rolę odgrywa tu poranna rosa.

Algi powstają o poranku

Obserwowaliśmy obie elewacje przez wiele dni na wiosnę i jesień, stwierdzając następujące zjawisko: na elewacji docieplonej metodą lekką-mokrą o poranku między 07.00 a 10.00 godziną wystąpiło duże nagromadzenie rosy, w ilości nadającej się do wycierania. Prawa elewacja pozostawała po nocnym ochłodzeniu cały czas sucha. Wyjaśnienia dostarczają na zdjęcia termowizyjne. Tynk elewacji docieplonej metodą lekko-mokrą ma znacznie niższą temperaturę w porównaniu do tynku położonym bezpośrednio na ścianie nośnej. Wilgoć odkłada się na odpowiednio na chłodniejszej elewacji. Oczywiście również inne czynniki mają tutaj wpływ, np. czy dom leży w pobliżu lasu, otwartego pola czy w obszarze zabudowanym. Jakie warunki klimatyczne przeważająco panują w danej okolicy. Newet w jednym regionie mogą wystąpić różne warunki klimatyczne. Generalnie można stwierdzić, że te czynniki stanowią główną przyczynę powstawania alg na elewacjach.