Czy mycie ciśnieniowe jest bezpieczne dla elewacji?

fasady@admin Cyszczenie ścian

Po podjęciu decyzji o wyczyszczeniu elewacji budynku, należy się jeszcze zastanowić nad metodą. Oczywiście jeśli posiadacie Państwo własny agregat wysokociśnieniowy, najbardziej naturalnym podejściem byłoby wykonanie czyszczenia we własnym zakresie. Można również skorzystać z pomocy licznych firm oferujących tego typu usługi. Łączą one często technologię wysokiego ciśnienia z użyciem gorącej wody lub preparatów chemicznych. Taka metoda wydaje się z praktycznego punktu widzenia najtańsza i najbardziej efektywna. Czy okaże się ona równie dobra dla czyszczonej elewacji? Czy cena wykonania usługi powinna być jedynym wykładnikiem przy podejmowaniu decyzji o technologii czyszczenia?

Do czyszczenia ścian używa się agregatów o zakresie od 80 do 200 bar. Działanie tak wysokich ciśnień nie było by bardzo groźne dla nowych, wykonanych w fachowy sposób elewacji, ale takich nie czyścimy. Fasady, które są powodem naszej troski mają już od kilku do kilkunastu lat. Warunki atmosferyczne, różnice temperatur, wady konstrukcyjne i architektoniczne powodują, że nie są to już jednolite powierzchnie. Pojawiają się na nich mniej lub bardziej widoczne gołym okiem rysy i mikropęknięcia.

Mogą one mieć różną głębokość, w zależności od przyczyny jaka je wywołała. Przy wadach konstrukcyjnych ściany, pęknięcia będą bardzo głębokie, przechodzące przez tynk, siatkę wzmacniającą oraz warstwę termoizolacyjną. Kiedy powodem jest niezachowanie reżimu technologicznego wykonania tynku lub np. skurcz termiczny w wyniku dużej różnicy temperatur, rysy mogą być niewidoczne gołym okiem. Szczególnie ciężko jest ocenić górne części ściany, do których nie mamy bezpośredniego dostępu.

Decydując się na metodę ciśnieniową mycia elewacji, działamy na jej powierzchnię ogromną siłą, nawet 20 newtonów na mm2. Jakość wyczyszczenia zależy w dużej mierze od odległości dyszy ciśnieniowej od ściany. Niewielka odległość to większy stres dla powierzchni czyszczonej, ale i lepszy efekt wizualny. Czy nie wylewamy jednak w ten sposób dziecka z kąpielą?

Używając tak mocno inwazyjnej metody, zwiększamy chropowatość mytej elewacji. Często po czyszczeniu fasady metodą wysokociśnieniową zauważamy na pasie pod ścianą przebarwienia w kolorze czyszczonej powierzchni. To odpryski farby i tynku. Większa chropowatość powoduje dłuższe utrzymywanie się porannej wilgoci na powierzchni ściany, podstawowej pożywki dla alg i porostów. Powoduje to, że nasza ściana w bardzo krótkim czasie dojrzewa do kolejnego mycia, a efekt wizualny jest jeszcze gorszy.

Duże ciśnienie jest również odpowiedzialne za powstanie nowych lub poszerzanie się już istniejących mikropęknięć. W okresie zimowym dostająca się tam wilgoć, która w wyniku procesu rozmarzania i zamarzania powoduje wykruszanie tynku i jego szybką degradację.

Udarowe działanie metody ciśnieniowej może spowodować oderwanie dużych powierzchni tynku o słabej przyczepności do podłoża. Taka ściana nadaje się już tylko do remontu.

Mycie ciśnieniowe elewacji, gdzie zarysowania przechodzą przez warstwę ocieplenia niesie ze sobą poważniejsze konsekwencje. Ciśnienie wprowadza do struktur ściany wilgoć wraz z zarodnikami alg i porostów. Mają one tam idealne warunki do rozwoju. Może się okazać, że nasza zagrzybiona w całej strukturze fasada, w krótkim czasie nadaje się już tylko do generalnego remontu.


Często do zwiększenia efektywności zabicia alg i porostów do mycia elewacji stosuje się gorącą wodę o min. temperaturze 80°C. Żeby metoda była skuteczna, czas oddziaływania na powierzchnię nie powinien być krótszy niż 60 s. Odpowiednia odległość dyszy od ściany w celu utrzymania odpowiedniej temperatury, precyzyjny czas oddziaływania na powierzchnię w celu zapewnienia skuteczności działania poprawiają efekt wizualny w porównaniu do tradycyjnej metody ciśnieniowej ale nie eliminują a nawet potęgują zagrożenia omawiane w tym artykule.


Jak widzicie Państwo, nie wszystko złoto co się świeci. Zanim zdecydujecie o wyborze technologii czyszczenia elewacji, zapraszamy to kontaktu z fachowcem naszej firmy na terenie całego kraju lub przeczytania innych informacji na naszej stronie internetowej www.czyszczeniefasad.pl. i Facebooku. Na pewno znajdziemy dla Państwa odpowiednie, bezpieczne dla elewacji rozwiązanie.