Jak dbać o fasady – ABC pielęgnacji fasad

fasady@admin Cyszczenie ścian

????????????????????????????????????

Pielęgnacja fasady jest ważna. Odpowiednia pielęgnacja ocieplonej fasady / fasady z izolacją termiczną jest koniecznością jeśli chcemy wydłużyć czas jej życia. Kiedy fasada jest już silnie zaatakowana przez algi, nie obędzie się bez pomocy fachowca. Często jednak wystarczy regularnie samemu dbać o fasadę , co jest prostsze niż mogłoby się wydawać.

Pielęgnacja fasady

Uwaga!: nigdy nie czyścić fasady urządzeniami (myjkami) wysokociśnieniowymi!

Wystające elementy budowlane

Brud odkłada się najczęściej przy elementach wystających , takich jak parapety, poręcze i balustrady, lampy, skrzynki na listy. Te miejsca należy regularnie doczyszczać szmatką lub gąbką na mokro.

Rośliny na fasadzie

Krzewy, drzewa, kwietniki także wpływają na stan fasady. Należy je regularnie przycinać, aby nie wchodziły w bezpośredni kontakt z fasadą. Szczególną uwagę należy zwrócić na konary drzew, które mogą powodować zadrapania i inne nienaprawialne szkody.

Zejścia do piwnic, cokoły budynku ..

W wypadku powierzchni szczególnie narażonych na rozbryzgi, jak na przykład cokoły domu, rekomenduje się regularne usuwanie narastających nalotów za pomocą wody i miękkiej szczotki. Nie należy stosować agresywnych chemicznych środków czyszczących, gdyż wpływa to negatywnie na trwałość fasady. Jeśli algi zaatakują większą powierzchnię, proste zabiegi pielęgnacyjne już nie wystarczą.

Udrażnianie rynien dachowych, to także element pielęgnacji fasady

Należy regularnie sprawdzać czy rynny dachowe są drożne i czy nie występują w nich miejscowe nieszczelności (przecieki). Powodem nieszczelności może być korozja i miejscowe nadżerki. Jeśli liście, mchy i inne zanieczyszczenia usuwane są regularnie, nie istnieje niebezpieczeństwo, że woda deszczowa w jakimś miejscu nadmiernie obciąży powierzchnię fasady.

Zima – ciężki czas dla Państwa fasady

W żadnym wypadku nie należy dopuszczać do tworzenia się zasp śniegu bezpośrednio przy fasadzie , na przykład gdy odgarniamy śnieg z chodników przed domem. Śnieg z chodników zawiera często sól, którymi posypywane są chodniki, a sól może powodować poważne uszkodzenia fasady. Zawarty w śniegu drobny żwirek, może także – w czasie topnienia śniegu – powodować zarysowania fasady.

Punktowe „ogniska“ alg / Zanieczyszczenia punktowe

Kiedy zaatakowane przez algi powierzchnie są niewielkie (np. pod parapetami, za krzewami), zaleca się usunięcie zanieczyszczenia z pomocą rozcieńczonego wodą octu. Zaatakowaną powierzchnię należy spryskać roztworem octu i pozostawić na noc. Następnie zmyć wodą używając konewki lub węża ogrodowego. Zastosowanie myjki wysokociśnieniowej spowodowałoby rozniesienie się alg, wraz z rozpryskującą się wodą , na większą powierzchnię i tym samym w dość krótkim terminie doprowadziłoby do zanieczyszczenia większej powierzchni.