|

Czyszczenie elewacji a ochrona środowiska

jak-chronic-srodowisko-podczas-czyszczenia-elewacji

Jak chronić przyrodę podczas czyszczenia elewacji? Czyszczenie elewacji to ważny element dbania o budynek. Nie tylko poprawia estetykę, ale również chroni elewację przed niszczeniem. Warto jednak pamiętać, że proces ten może mieć wpływ na środowisko.

Wybierz odpowiednią metodę czyszczenia

Czyszczenie parowe to jedna z najbardziej ekologicznych metod wpływających na środowisko. Wykorzystuje jedynie wodę podgrzaną do wysokiej temperatury, bez użycia chemii. Czyszczenie hydrodynamiczne czyli woda pod wysokim ciśnieniem usuwa brud, ale ważne, aby dostosować ciśnienie do rodzaju elewacji i stopnia zabrudzenia. Zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić elewację i generować nadmierne zużycie wody. Czyszczenie mechaniczne za pomocą szczotki i skrobaki są przyjazne środowisku, ale czasochłonne. Używaj ich do usuwania luźnych zabrudzeń przed zastosowaniem innych metod.

Stosuj ekologiczne środki czyszczące

Na opakowaniu powinno być jasno napisane, że detergent jest biodegradowalny. Zwróć uwagę na to, czy jest to pełna biodegradowalność (oznacza to, że produkt rozkłada się całkowicie na naturalne substancje, takie jak woda, dwutlenek węgla i sole mineralne) czy tylko częściowa (część składników może pozostać w środowisku). Sprawdź skład i unikaj detergentów zawierających fosforany (przyczyniają się do eutrofizacji wód), chlor (jest toksyczny dla organizmów wodnych), sztuczne barwniki i zapachy (mogą powodować alergie), optyczne rozjaśniacze (osadzają się na ubraniach) i konserwanty, takie jak parabeny (mogą zaburzać gospodarkę hormonalną). Szukaj certyfikatów ekologicznych, takich jak EU Ecolabel, Nordic Swan Ecolabel, Ecocert i GOTS.

Ogranicz zużycie wody

Super, że myślisz o oszczędzaniu wody podczas mycia elewacji! To bardzo ważne, szczególnie w obliczu zmian klimatycznych i coraz częstszych susz. Oto kilka dodatkowych pomysłów, jak jeszcze bardziej zminimalizować zużycie wody:

Przeczytaj artykuł  Ekologiczne rozwiązania w czyszczeniu i malowaniu elewacji

Dokładnie zaplanuj mycie i upewnij się, że w najbliższych dniach nie będzie padać, aby uniknąć marnowania wody. Jeśli elewacja nie jest mocno zabrudzona, możesz ograniczyć mycie do najbardziej zanieczyszczonych fragmentów. Myj elewację rano lub wieczorem, gdy słońce nie operuje zbyt mocno, co zapobiegnie zbyt szybkiemu wysychaniu detergentów.

Przygotuj elewację do mycia i usuń luźne zanieczyszczenia przed użyciem myjki usuń kurz, pajęczyny i liście za pomocą szczotki lub miotły.

Używaj myjki ciśnieniowej z głową zaczynając od najniższego ciśnienia: Stopniowo zwiększaj ciśnienie tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Używaj dyszy o szerokim kącie rozpylania pozwoli to na równomierne rozprowadzenie wody i zmniejszy jej zużycie. Trzymaj lancę w odpowiedniej odległości od elewacji ponieważ zbyt bliska odległość może spowodować uszkodzenia. Myj elewację od dołu do góry dzięki temu unikniesz powstawania smug.

Wykorzystaj alternatywne metody mycia jak myjki parowe wykorzystujące gorącą parę wodną do usuwania brudu, co pozwala na znaczne ograniczenie zużycia wody oraz myjki ręczne w przypadku niewielkich zabrudzeń.

Zastosuj środki do impregnacji elewacji, która zabezpieczy elewacje przed wnikaniem brudu i wilgoci, co pozwoli na rzadsze mycie.

Zabezpiecz otoczenie i odpowiednio utylizuj odpady

Zwróć uwagę na rodzaj roślin (niektóre mogą być szczególnie wrażliwe na detergenty), obecność oczek wodnych, studzienek kanalizacyjnych itp. Upewnij się, że folia jest wytrzymała i nie przepuszcza wody. Jeśli w pobliżu elewacji znajdują się chodniki, tarasy lub inne powierzchnie, które mogą ulec zabrudzeniu, zabezpiecz je również folią lub plandeką. Zastanów się, jakiego rodzaju zanieczyszczenia będą pochodzić z mycia elewacji. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń, wybierz maty o odpowiedniej chłonności i właściwościach. Na przykład, do zbierania olejów i tłuszczów lepsze będą maty olejofilne. Rozłóż maty chłonne w miejscach, gdzie spodziewasz się największego spływu zanieczyszczeń, np. pod rynnami, w pobliżu studzienek kanalizacyjnych, wokół roślin. Upewnij się, że maty pokrywają cały obszar, na którym mogą spadać zanieczyszczenia.

Przeczytaj artykuł  Rodzaje rusztowań - niezbędnik prac na wysokości

Jeśli to możliwe, zastosuj specjalne wanny lub zbiorniki do zbierania wody z myjki. Ułatwią one późniejszą utylizację zanieczyszczeń i pozwolą na ponowne wykorzystanie wody np. do podlewania ogrodu (po odpowiednim oczyszczeniu). Jeśli nie możesz zastosować wanien lub zbiorników, staraj się odprowadzać wodę z myjki w taki sposób, aby nie spływała bezpośrednio na glebę.

Pamiętaj, że dbając o czystość elewacji, warto również zadbać o czystość środowiska! Użyj worków z piaskiem lub innych barier, aby skierować wodę z myjki z dala od studzienek kanalizacyjnych. Jeśli używasz silniejszych detergentów, zneutralizuj je przed spuszczeniem do kanalizacji lub oddaj do utylizacji jako odpady niebezpieczne. Nie pozostawiaj żadnych resztek środków czyszczących ani zanieczyszczeń na terenie. Użyj szczelnych pojemników, aby zapobiec wyciekom i zanieczyszczeniu gleby.

Dbając o środowisko podczas czyszczenia elewacji, przyczyniamy się do ochrony naszej planety. To ważne, abyśmy wszyscy podejmowali działania, które minimalizują negatywny wpływ na przyrodę.

Podobne wpisy